HAKKIMDA


HAKKIMDAHAKKIMDAHAKKIMDA
'' Sen yolu yürümeye başladığında, yol sana görünür'' MEVLANA

1973 yılında geldim bu dünyaya. Okuma-yazma sevdası, girilen sınavlar, Kadıköy Anadolu Lisesi, ardından Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü, genç yaşımda iş hayatının çalkantılı sularına attı beni. Yüzmeyi denizde öğrenenlerden oldum hep. Yıllarca, kurumsal hayatta severek çalıştım, yükseldim, kendi işimi kurdum, dünyaya açıldım, sınırlarımı aştım. Başarılı oldum, başarısız oldum, gezdim, gördüm, sevindim, üzüldüm, sevdim, sevildim, terk ettim, terk edildim, güldüm, ağladım, battım, çıktım, uyudum, uyandım… Yaşadığım her şey, bana tek bir şeyi öğretti: Ben bir insanım ve bu hayatta yaşanan her şey insanlar için…!

İş hayatının yüksek temposu ve yıkıcı rekabeti, hayatı sorgulayan kişiliğimi ve insanı çözme isteğimi bastıramadı. Tersine, bu zorlanma, hayatın sırlarını ve insan doğasını keşfetme konusunda daha fazla kafa yormama neden oldu. Ve dönüşüm yolculuğum, 2003 yılında bir kişisel gelişim eğitimi ile başladı. Orada, başkalarını memnun etmek için yaşadığımı, oysa ki önceliğimin kendi mutluluğum olması gerektiğini öğrendim. 2005 yılında yaptığım iş amaçlı bir Hindistan seyahatinde ise bambaşka dünyalarda, bambaşka hayatlar yaşandığını fark ettim. Hiçbir şeyi olmayan insanların, her şeyleri varmışçasına mutlu yaşadığını görmek, derinden sarsılmama ve hayatı sorgulamama sebep oldu. Hayatlarımızda bir şeylerin eksik olduğunu, o eksik olan şeylerin ise, kesinlikle maddi değeri olan şeyler olmadığını gördüm. O günden sonra da, insana dair arayışım artarak devam etti.

Başta kendimi anlamak ve bulmak için çıktığım bu yolculukta, hayatın kuytu köşelerini keşfetmeye başladıkça o kadar keyif aldım ki, '' neden başka insanlara da yollarını bulmalarında yardımcı olmayayım? '' demeye başladım. Baktım ki zaten doğal olarak yapıyorum bunu, insanları dinliyorum, dertlerini dert ediniyorum, göremediklerini görmeye ve göstermeye çalışıyorum… Onları anlamaya çalıştıkça ben de öğreniyorum bir yandan, konuştuğum her kişi bana bir ayna tutuyor, beni bana anlatıyor. O zaman dedim ki: Bu yol benim yolum !

Ve 2011 yılında , bir psikolojik danışmanlık firması aracılığı ile İngiltere merkezli The Coaching Consultancy isimli kuruluştan aldığım sertifikalı Yaşam Koçluğu, NLP Uzmanlığı, Kurumsal Koçluk, Quantum Koçluğu  ve Eğitmenlik eğitimleri ile koçluk maceram başladı . Eğitimlerin ardından, özelikle üniversite öğrencileri ve kadınlar için yer aldığım gönüllü projeler,  devamında aldığım Mindfulness, Bilinçaltı, NLP, Hipnoz ve EFT eğitimleri, çeşitli seminerler, araştırmalar, okumalar derken giderek kurumsal hayattan daha da uzaklaştım ve 2017 yılı sonunda karşılaştığım bazı sağlık sorunları ve arda arda gelen, aslında tesadüf olmadığını sonradan anladığım gelişmeler neticesinde önce kendi işimi, sonra kurumsal hayatımı noktalayarak, kariyer alanında kendi kişisel dönüşümümü tamamlamış oldum.

Halen aktif olarak Spiritüel (Holistik) Koçluk, Mindfulness Eğitmenliği, E.F.T., NLP ve Hipnoz uygulamaları ve çeşitli mecralarda blog yazarlığı yapıyorum. www.gelisimenstitusu.com eğitmenlerinden biri olarak mindfulness eğitimleri veriyorum, aynı zamanda Anadolu Güneşi Derneği üyesi ve gönüllüsü olarak üniversite öğrencisi gençlere kariyer alanında mentorluk yapıyorum. Kısacası, hem kendimi gerçekleştiriyorum, hem de insanların hayatlarına dokunmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Yaşadığım dönüşüm, hayat yolundaki son dönüşümüm değil belki de. Belki daha pek çok tepeler aşmam gerekecek. Ama ne önemi var ki? Hayat bugün demek ve bugün ne istediğim önemli olan. Ve ben bugün tam da istediğim yerdeyim, esas olan da bu, öyle değil mi?

Evet, hayat adeta bir yelkenli... İnsanı en doğal, en savunmasız, en sade haliyle kabul etmeye ve istediği yere itirazsız götürmeye hazır. Yeter ki savaşmasın insan, yeter ki bıraksın kendini, arınsın tüm süslerinden, maskelerinden, kavgalarından. Yeter ki dansa hazır olsun güneşle, denizle, rüzgarla, ayla, balıklarla, yıldızlarla parmak uçlarında…

Hazır mısın bu zor, zor olduğu kadar keyifli yolculuğa çıkmaya? Hazır mısın kendini yolda keşfetmeye? Hazır mısın yolun sana getirdiklerini içtenlikle kabul etmeye? O halde haydi hazırlan. Sadece kendini al yanına, başka bir şeye gerek yok. Düşünme nereden gideceğim, nereye varacağım, kimlerle karşılaşacağım diye...

Sen yola çık yeter…

Bu yolda bir yol arkadaşına, bir rehbere ihtiyacın olursa ben buradayım. İstediğin zaman katılırım sana zorlu yolları aşabilmen, virajları güvenle alabilmen için… Hepimizin zaman zaman desteğe ihtiyacı olmuyor mu? Hepimizin rehberleri yok mu bu hayatta? Belki ben de senin rehberin olurum bir dönemeçte, kimbilir?

İyi seyirler… Rüzgarın bol olsun….

Tijen ÖZER
Profesyonel Koç ve Eğitmen